הכל על קברנה סובניון

הכל על קברנה סובניון

קברנה סובניון – יין אדום פשוט זה הוא פיצוץ טעם של חומציות ועשיר בניחוחות. עם הגיל הוא תופס תווים נהדרים של עור, עשבי תיבול יבשים וטבק.

קברנה סוביניון הוא יין אדום ידוע עם ניחוחות מלאים של תבליני אפייה, עץ ארז וזרם שחור. בשל זיקתו לענבי אלון, יש לו טעם קלוי אופייני שמקורו בהתבגרות בארונות אלון.

הניחוחות העצייים המתעוררים במהלך התסיסה וההבשלה מחמיאים לתווים המתוקים של וניל ותבלינים ביין זה. תווים אלה נחשבים באשמת היינות, אך בעודף ומטופלים היטב, הם מוסיפים תו פיקנטי אטרקטיבי.

אם אתם מחפשים רעיון לערב חידון יין או סתם רוצים לעדכן את הידע שלכם בקברנה סוביניון, הנה כמה עובדות על קברנה סוביניון.

קברנה סוביניון

הוא יין אדום מזן Vitis vinifera. זהו זן היין האדום הצומח ביותר בעולם ויינות קברנה סוביניון הם בין המבוקשים והמבוקשים בעולם. קברנה סוביניון לא רק מייצר כמה מהיינות המפוארים ביותר בבורדו אלא גם ענב חשוב בקליפורניה.

הוא מוכר גם בזכות עורו הסמיך ועמיד לאורך זמן על הגפן ועמידותו בפני אלמנטים. הוא יוצר יינות מיובשים מפרי גוף מלא, מורכבים ומונימים היטב. הולדת קברנה סוביניון – הענב האדום אומץ על ידי ייננים באזורים בצרפת בחיפוש אחר צמח עמיד שקל לגדל אותו, ועד מהרה הוא גילה את עצמו מקדם את אזור בורדו.

פרופילי DNA שנערכו בשנת 1997 בקליפורניה אישרו כי קברנה סוביניון

הוא תוצר של מעבר גנטי טבעי של זן ענבים חשוב מבורדו, קברנה פרנק, עם סוביניון בלאן. מרבית רשויות היין מסכימות כי מעבר גנטי זה התרחש במאות השנים האחרונות והופך את היינות למרשימים עוד יותר בזכות התהילה והדומיננטיות העולמית שלהם. לא הוכח שהיין נולד על ידי חוקרי יין UC Davis מקברנה פרנק או בלאן בשנת 1996.

מאז שמקורו בבורדו הצרפתית

התפשטו גפני קברנה סוביניון ברחבי העולם לכרמים. ענבי קברנה סוביניון הופכים נפוצים יותר ויותר באזורי יין חדשים כמו עמק מאיפו, עמק נאפה, טוסקנה וקונווארה. צרפת היא היצרנית הגדולה ביותר של ענב זה והרביעית בגודלה במדינה.

סך של 126,000 דונם של גפנים מעובדים בצרפת

67,000 מהן באזור היין בורדו. ענב היין של קברנה סוביניון ידוע ביכולתו לעמוד במגוון רחב של תנאים סביבתיים ולכן משגשג במספר מקומות ללא קשר לתנאי הקרקע. למעשה, חיי המדף של הענבים מילאו תפקיד בגילוי היינות שכן היצרנים הצרפתים בחרו בזנים העומדים בעמידה באקלים המשתנה באזור.

כללים מגבילים אוסרים על כמות הזנים הזרים ביינות איטלקיים. זה גרם לתדהמה בקרב הייננים במדינה, שמעדיפים את טעם הטעם של ענבים מקומיים כאשר הם מעורבבים עם ענבים זרים או משלימים אותם עם זרים.

זה גרם לרגולטורים בענף לבדוק את שיטות העבודה שלהם

וכתוצאה מכך יינות איטלקיים רבים הכילו קברנה סוביניון כדי לשפר את טעמיהם הקיימים. זה הביא לייצור יינות "סופר טוסקנה", בהם עירבבו קברנה סוביניון עם זני ענבים איטלקיים אחרים. בשנות השמונים, ההצלחה של יינות הקברנה סוביניון שלה דרבנה את תעשיית היין הבולגרית להתחיל יינות בינלאומיים נוספים.

אתה בטח כבר יודע שקברנה סוביניון

הוא זן חשוב בבורדו-ברדג'ה, במיוחד בגדה השמאלית עם פסק וליונאן, שם משתמשים בו ברוב התערובות. מצא אותו גם ביינות עמק נאפה הנקראים Mer Heritage Blends. לקברנה סוביניון לא רק יכולת לייצר יינות עצמאיים (כלומר יינות המיוצרים עם זן ענבים אחד בלבד), אלא הוא גם ענב מפתח המשמש בתערובות פופולריות רבות.

באיטליה

במיוחד טוסקנה, קברנה סוביניון הוא מרכיב חשוב ברוב התערובות המעובדות לכביכול יינות סופר טוסקניים. האזור מייצר תערובות טוסקניות חלקלקות של קברנה סוביניון וענבים אדומים מסורתיים של האזור. עובדה שהיין הכי טעים כאשר אדמת הטרואר שעליה מגדלים את היין.

הקברנה סוביניון הצעיר

הוא בעל מבנה טאני ההופך אותו לענב מושלם שניתן לשלב בנתחי שומן כמו בשר טלה, עגל ובשר חזיר. הניחוחות העדינים של קברנה סוביניון משתנים לפי אזור וכרם ספציפי, אך בדרך כלל הענבים המייצרים את הטעמים המפורסמים ביותר הם דובדבן שחור, שוקולד, אקליפטוס ופלפל. יש יינות בוגרים יותר, עשירים וחזקים יותר מאחרים, בעוד שאחרים הם בעלי טעם, מרקם ותחושה אלגנטיים יותר.

קברנה סוביניון

הוא אחד מזני הענבים הגדולים האחרונים שנבטו והבשילו (כ- 1-2 שבועות ארוכים יותר ממרלו וקברנה פרנק) [1] והאקלים בעונת הגידול משפיע על קציר הענבים. זהו הזן הצומח ביותר באקלים, והתאמתו כזן גפן היא תערובת של רכיבים המושפעים מחום האקלים. אזורי יין רבים בקליפורניה מציעים לענב הרבה אור שמש ובעיות הבשלה מעטות, מה שמגדיל את ההסתברות לייצר יינות קברנה זניים.

באזורים כמו בורדו קברנה סוביניון ניתן לקצור מעט מוקדם מהאידיאלי עקב האיום של מזג אוויר קציר גרוע ולשלב עם ענבים אחרים כדי למלא את החסר. עיבוד היין מתחיל בהכנת ענבי קברנה סוביניון והוצאת הגבעולים.

כולנו אוהבים לטעום יינות חדשים

אך נדמה שענבי קברנה סוביניון לעולם אינם מזדקנים. התקלות לעולם לא משתפרות, ובמקרה חוצה את סוביניון קברנה בזכות שלטונו האינסופי כיין אדום איכותי. בעניין זה, יריבו בעניין זה הוא מרלו מבורדו בבורדו, אך יש לו גם מגוון של פינו נואר בורדו.

קברנה סוביניון הוא זן ענבים מרכזי באזורי יין עולמיים חדשים רבים כגון עמק נאפה, קונווארה ועמק מאיפו. מאז שמקורו בבורדו התפשטה קברנה סוביניון לכל המדינות המייצרות יין בעולם.

 

לעוד מידע אודות יקב יפתחאל והכל על קברנה סובניון נא לבדוק כאן: meshekofir.co.il

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן